Makronástavec

Makronástavec-obrazek

Jedná se o příslušenství k běžnému kinofilmovému fotopřístroji. Je určen pro usnadnění fotografování drobných objektů v obtížněji přístupných místech. Pomocí tohoto nástavce lze objekt (např. daktyloskopický otisk) vyfotografovat na negativ ve skutečné velikosti. Měřítko zobrazení je pro standardní objektiv (f=50mm) 1:1.

Nástavec je tvořen předsádkovou čočkou umístěnou v kroužku, sloužícím k našroubování na objektiv.
Je opatřen průhlednou trubkou určující pracovní vzdálenost. Nástavec je určen pro použití se základním objektivem f = 50 mm.

Makronástavec je vyráběn nejčastěji pro objektivy s vnitřním závitem:
· M49 x 0.75 mm
· M52 x 0.75 mm
· M55 x 0.75 mm
· M58 x 0.75 mm

Pro jiné rozměry lze zajistit po dohodě individuální výrobu. Při předpokládaném použití makronástavce s kruhovým bleskem je třeba dohodnout úpravu makronástavce při výrobě (zhotovení zvláštní drážky). Při objednávce uveďte typ fotoaparátu se kterým bude makronástavec používán (pro některé typy přístrojů je třeba makronástavec upravit).

Práce s nástavcem:
Nástavec se přišroubuje na objektiv. Fotoaparát se přiloží na zaostřovací plochu (např. noviny) a objektiv se zaostří. Fotoaparát je tak přesně zaostřen do roviny dané rovinou čela makronástavce. Tím je připraven k použití. Fotopřístroj pak lze pouze přiložit na fotografované místo a exponovat. V hůře dostupných místech tak fotografující nemusí obtížně zaostřovat fotopřístroj a snímek přitom bude dostatečně ostrý